top of page

Jak se vyznat v etické módě

Víte, jaký je rozdíl mezi Eco-friendly a Fair Trade? Víte, co je to Zero Waste? Tento článek zodpoví základní otázky o štítcích etické módy.


Zero Waste

- pokud značka pracuje touto metodou, pak doslova přísahá, že nic během celé produkce není vyhozeno.

Věděli jste, že 15 % látky jsou odstřižky, které jsou poslané na skládku bez jakéhokoliv využití?

To ovšem v Zero Waste modelu neplatí. Značky buď pracují se speciálními střihy, kde je využitý každý centimetr látky, nebo používají "běžné" střihy, ale všechny odstřižky využijí. Dělá to tak např. Zero Waste Daniel nebo Tonlé.
Fair Trade

- oblečení a produkty s touto certifikací zajišťují zákazníkům, že se ví o každém, kdo na výrobku pracoval a jsou mu zajištěna patřičná práva. Každému z dodavatelského řetězce je vyplacena spravedlivá odměna za vykonanou práci. Firmy si své dodavatele vybírají velmi důkladně a záleží jim tedy i na životním standardu pracujících a jejich okolí. Jedná se o transparentnější způsob obchodování a každá firma se štítkem "Fair Trade" by měla levou zadní zodpovědět otázku: Kdo vyrobil mé oblečení?


Eco-friendly

- dopad na prostředí by měl být minimální. Zohledňuje se zemědělství, barvení i doprava. Buďte však na pozoru, protože značky dávají tento štítek všemu, proto je důležité si vždy dohledat důvěryhodnost.


Bio/ Organic

- plodiny se pěstují metodami a pomocí materiálů, které mají nízký dopad na životní prostředí. K pěstování se nepoužívají syntetické pesticidy a hnojiva, semena nesmí být geneticky modifikována a výrazně se snižuje množství spotřebované vody. V organickém zemědělství navíc dochází ke střídání plodin, což chrání půdu před jejím znehodnocením. Barvení a dokončovací procesy organické bavlny musí splňovat další přísná pravidla a nesmí být použito přípravků lidem škodlivých ani znečišťujících životní prostředí. Na oděvech vždy hledejte GOTS certifikaci.

Je rozdíl mezi bio a organickou bavlnou?

Některé zdroje říkají, že za organickou bavlnu by měla být považována pouze ta, která vyroste v místech bavlně přirozených. Nicméně značky ani certifikace tento názor očividně nesdílejí, a proto obecně platí, že mezi organickou a bio bavlnou rozdíl není.


Vegan

- značka vegan je prostě veganská a pro tvorbu oděvu tedy nabylo použito žádné části nějakého zvířete. Vždy se ovšem podívejte, jestli má produkt i jiný štítek jako třeba fair trade a zjistěte si o použitých materiálech něco víc, protože i syntetická obuv je dnes občas považována za "ekologickou". Skvělou náhradou kůže je např. textilie Malai (vyrobena z kokosového odpadu) nebo Pinatex: "...vyroben z vláken listů ananasovníku. Listy se během sklizně vyhazují, takže surový materiál k produkci nevyžaduje žádné další zdroje.”

Nejčastěji hledáme veganskou alternativu obuvi a mezi moje oblíbené etické značky bot patří: Bourgeois Boheme, Bohempia (česká značka, která vyrábí ortopedickou obuv z konopí) a Inkkas (obuv z Peru, kde za každý pár bot vysadí jeden strom).


Kdo by měl k tématu nějaké dodatečné otázky, nebojte se napsat do komentáře nebo přímo mně na mail: gabriela@lapena.cz.

Comments


bottom of page