top of page

Tkaní do rámu

Máte doma starý hezký rámeček a nevíte, co s ním? Zkuste si do něj něco vytkat...

Tkaní do rámu se stalo letos velkým trendem, a proto jsem neodolala a musela si ho vyzkoušet.

Jsou 2 varianty, jak mít ve výsledku zarámované tkaní:

  1. utkat, sundat, vypnout do rámu

  2. vetkat přímo do rámu

My jsme s Eli dlouho hledali ideální řešení pro takový ten uvolněnější styl tkaní (intuitivní, více vazeb, ne příliš pevné) a to se prostě vypínat do rámu bude těžko. Navíc už z předchozích zkušeností víme, co je to potom za práci, a proto jsme začaly uvažovat nad něčím jednodušším.

Ideální by bylo si tam natlouct hřebíčky zezadu, jenže to se pak špatně věší, že jo..

A tak se Eli rozhodla nám udělat udělátko na 3D tiskárně (z recyklovaného plastu samozřejmě).

Není to tedy náš výmysl, ale sem se to prostě nedováží. Tak musela Eli improvizovat. Tenhle "osnovní hřebínek" se na rám pár vruty přišroubuje, takže to jde použít i na starší rámečky.

Funguje to naprosto skvěle. Jednoduché namontování a naprosto bezproblémové napínání osnovy, až mě překvapilo, jak je to pevné.

Osnova se dá napnout hustěji i méně hustě (vhodné třeba pro tkaní s velmi silnou přízí, nebo přásty).
Jak na tkaní..

Samotné tkaní je zase trochu o praxi. Pro začátek bych radila:

hodně napnout osnovu

Já jsem zpočátku napnula osnovu jako bych jí napínala na rám a asi v 1/3 jsem to celé sundala a napínala znovu. Je opravdu důležité si jí napnout pevně, později už se totiž dovypnout nedá.

dělat obloučky

Zase ty obloučky... No může se zdát, že u se u toho rámečku okraje trochu schovají. Což je částečně pravda. Na druhou stranu vám ale může NĚKDE okraj vykouknout, protože je to v tom úseku příliš stažené. A to nechceme.

volba příze, volba návrhu

Asi bych doporučila volit příze silnější, s menším zákrutem (takové ty hodně zakroucené prostě stahují, je s tím velká práce) a jednodušší design (asi ideálně nic geometrického, jako mám třeba já). Já jsem musela v některých úsecích přidávat osnovní přízi a napínat to do už utkaných částí. A řeknu vám, žádná sranda..


Budete tkát hlavně zezadu, tak si návrh nějak zrcadlově převraťte. Stačí vyfotit na mobil a převrátit v editoru.

kontrola přední strany

Tkáte hlavně zezadu, ale nezapomeňte se dívat dopředu. Pokud vám to návrh povolí a budete moci tkát zepředu, tak se zase nezapomeňte dívat dozadu a kontrolovat, jestli se to nestahuje.

přichytit okraje skobičkou

Asi záleží, jaký budete mít rámeček, ale u toho mého bylo to tkaní jakoby ZA rámečkem. Tak jsem okraje tkaní klasickou sešívačkou přichytila k rámečku. Lépe se zakryjí nedokonalosti po stranách a navíc je tkaní pak více propojené s rámem.

Celkový pocit...

Tkaní mě hodně bavilo. Jde to rychle, nemusí se začínat, ukončovat, sundávat, zatahovat osnova, no prostě odpadají ty části, které nás dost nudí. Za mě krásně relaxační k filmu..

Líbí se mi, že k tomu není potřeba nějaký speciální rám, to asi ocení všichni, co doma nemají potřeby na tkaní.

Ale mám i výtku..

Trochu se mi nelíbí, že je ta plastová část maličko vidět. Sice ne když se díváte přímo, ale když se podíváte trochu shora nebo zespodu, tak tam prokukuje. Zase si myslím, že se tomu dá předejít výběrem rámečku, který bude silnější, aby to mohlo být namontované trochu výš, nebo i přízí. Stačí dolů a nahoru dát něco silnějšího.


Tak kdo bude tkát do rámečku?

Kdybyste chtěli napínací hřebínek, napište nám, rády vám ho vytiskneme podle rozměru rámečku.


Sledujte nás i na Instagramu pro další tipy na tkaní.

댓글


bottom of page