top of page

Připoj se k REVOLUCI!

Mé prezentace „Loved Clothes Last“ (překl. z aj „Milované oblečení vydrží“) se zúčastnilo 150 lidí dychtících vědět, co se děje v zákulisí módních značek. Ráda bych ještě jednou poděkovala všem, co na prezentaci přišli, poslouchali a kladli nelehké otázky! Nebylo možné zodpovědět všechny na místě, a proto bych ráda v následujících dnech napsala články, které půjdou v problematice trochu více do hloubky.


Tak pojďme na to...


V prezentaci jsme se dozvěděli, že naše oblečení ušlo dlouhý kus cesty, než se dostalo na ramínka našich oblíbených obchodů, procházejíc rukama farmářů, přadlen, tkalců, barvířů, švadlen a dalších.

V oděvním průmyslu je zaměstnáno přibližně 75 miliónů lidí. 80 % z nich jsou ženy ve věku od 18 do 35 let.* Polovina z nich (asi 36 miliónů) však žije v moderní formě otrokářství.

Tito lidé pracují v nebezpečném prostředí, nedostávají zaplaceno životní minimum, musí čelit nadměrné pracovní době, nuceným přesčasům a/ nebo sexuálnímu obtěžování. Jsou zneužíváni, abychom my měli levnější oblečení a rychlejší výrobu.


Dále jsme se v prezentaci dozvěděli, že módní průmysl je druhý nejšpinavější na světě.

Jediná kapka aldicarbu může být smrtelně jedovatá, přesto se jedná o druhou nejčastější látku používanou při pěstování bavlny jako insekticid.

V procesu barvení se pak setkáme s dalšími toxickými látkami (jako je formaldehyd, chlór, olovo, měď atd.), které dělníkům způsobují zdravotní potíže. Tyto chemikálie jsou dále vypouštěny přímo do řek a v okolí továren se setkáváme s vymíráním vodních živočichů, kontaminace pitné vody, půdy a vzduchu.

My v Discover English nehodláme nakupovat za těchto podmínek!

A nejsme sami...


Fashion Revolution je celosvětové hnutí vyžadující spravedlivější, bezpečnější, čistší a transparentnější módní průmysl.*

Jako občané a spotřebitelé mají naše otázky, naše hlasy a naše nákupní návyky sílu pomoci změnit věci k lepšímu.

My jsme ti, kdo uvádějí trendy. Každým nákupem dáváme hlas našimi peněženkami. Když promluvíme, značky i vlády naslouchají.*


Pojďme se tedy ozvat!


*informace jsou z fashionrevolution.org

Comments


bottom of page