20191107_155230.jpg

V roce 2013 jsem se dostala do třpytivého světa módy. Rychle jsem však zjistila, že za toto pozlátko se platí vysoká cena.

Přes různé pozice od Sales Assitant, Store Manager, Fashion Coach, Brand Manager

a stáže, kde jsem např. psala články do módních časopisů a vybírala outfity do videoklipů, jsem měla možnost nahlédnout do různých etap fashion industry a lépe pochopit, jak tento ohromný kolos funguje.


Na své cestě jsem narážela na nepochopitelné dysfunkce této překrásné iluze, kterou móda prodává a dostala jsem se k neziskové organizaci Fashion Revolution. V roce 2018 jsem se v Austrálii stala Student Ambassador této neziskovky a začala jsem šířit myšlenku módní revoluce. To mi dalo nový impuls dělat věci odlišně a očistit tak jeden

z nejšpinavějších průmyslů na světě, udělat ho lepší.

Když jsem se pak vrátila do Čech, přihlásila jsem se na školu textilních řemesel v Praze, abych se dostala na počátek toho všeho - k návrhu. 

Pro mě osobně, a tím pádem i pro moji práci, je zásadní hledání udržitelnějších materiálů. Materiálů, které jsou například biodigradable, upycklované či deadstockové. Ráda bych stále posouvala hranice transparentnosti i toho, co to znamená být “udržitelný”. Tyto požadavky však nesmí být na úkor kvality výrobku či umělecké kvality a naopak by se měly stát samozřejmostí, která nebude rozhodovat o nákupu. 


Za pomoci používání a znovuobjevování ručních řemesel chci vybízet k nalezení pevných kořenů tradic, které jsou tu pro každého z nás a které vedou ke zpomalení našeho životního stylu.

I přes to, že mi někdy móda připadá nedůležitá a že se na ní plýtvá zbytečně zdrojů a škodí životnímu prostředí, tak si zkrátka nemůžu pomoct od touhy jí tvořit. Věřím totiž, že taková být nemusí. Můžeme si dál užívat neomezené barevnosti, neskutečné tvary a krásné látky a vyjádřit sami sebe pomocí oblečení a zároveň být ohleduplní k lidem i životnímu prostředí. Doufám, že když budou mít lidé větší výběr v ohleduplné módě a její vzhled nebude jen odrážet ekologický původ, tak si jí častěji zvolí před fast fashion výrobky.

 

Ohleduplnost mých doplňků je pro mě prioritou, ale snažím se, aby jejich vzhled nebyl omezován tím, že by na nich musela být patrná šetrnost k životnímu prostředí, ale aby tyto vlastnosti byly samozřejmostí, a vzhled měl své vlastní téma. Podstatné téma skryté za precizním designem. 

Baví mě zkoušet nové techniky a vymýšlet, jak v nich ztvárnit svou myšlenku. Myslím, že návrat k tradičním textilním technikám mi i připomíná, že vynaložit extra úsilí se vyplácí.